| Brand | ERICKSON |
|---|---|
| MPN | 34409 |
| Manufacturer Part Number | 34409 |
| Duty | Heavy Duty |
| Type | Tie-Down |
| Units | 2 Pack |
| Width | 2" |
| Length | 96" |
| EndType | S Hook | Vinyl Coated Metal Hooks |
| Features | Adjustable |
| Material | Polyester |
| ColorFinish | Yellow |
| ProductName | Strap |
| RidingStyle | UTV | Off-Road | ATV | Snow |
| LoadCapacity | 733 lb |
| TensileStrength | 2200 lb |
| TighteningMethod | Cam Buckle |
Check the listing for details. ERICKSON 34409 2 Inch by 8 Foot Cam-Lock Tie-Down Straps. Width: 2", Condition: New. Listed at 22.87 USD. Designed by Z-Dzine. New Products. Great guy. The product I ordered is perfect exactly what I expected. The price was great. I will buy from these people again.