| Manufacturer Part Number | 34409 |
|---|---|
| Brand | Erickson |
| Base Color | Yellow |
| Color/Finish | Yellow |
| Duty | Medium Duty |
| End Type | S Hook |
| Features | Adjustable |
| Length | 8' |
| Load Capacity | 733 lb |
| Material | Polyester |
| Product Name | Strap |
| Tensile Strength | 2200 lb |
| Tightening Method | Cam Buckle |
| Type | Tie-Down |
| Units | 2 Pack |
| Width | 2" |
| Part Type | Accessories |
| Alt MPN 1 | 3920-0418 |
| Category 1 | Tie Downs |
| Average Delivery Time | 2-3 Days |
| Package Weight | 3.6000 |
| Package Length | 10.20 |
| Package Width | 5.60 |
| Package Height | 3.20 |
| Free Shipping (Lower 48) | Yes |
| Warranty | 90 Days |
| UPC | 064383344090 |
Check the listing for details. Erickson Cam-Lock Tie-Downs - 2" x 8' 34409. Width: 2", Condition: New. Listed at 33.69 USD. CATEGORY 1Tie Downs. TENSILE STRENGTH2200 Lb. PART TYPEAccessories. MANUFACTURER PART NUMBER34409. LOAD CAPACITY733 Lb.