| Manufacturer Part Number | 05735 |
|---|---|
| Brand | Erickson |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black |
| End Type | S Hook |
| Features | Adjustable |
| Length | 6' |
| Load Capacity | 1000 lb |
| Material | Polyester |
| Product Name | Strap |
| Tensile Strength | 3000 lb |
| Tightening Method | Ratchet |
| Type | Tie-Down |
| Units | 2 Pack |
| Width | 1-1/2" |
| Part Type | Accessories |
| Alt MPN 1 | 3920-0409 |
| Category 1 | Tie Downs |
| Average Delivery Time | 2-3 Days |
| Package Weight | 4.1000 |
| Package Length | 14.10 |
| Package Width | 8.40 |
| Package Height | 2.10 |
| Free Shipping (Lower 48) | Yes |
| Warranty | 90 Days |
| UPC | 064383057358 |
Check the listing for details. Erickson Ratchet Strap - 1.5" x 6' - Black 05735. Width: 1-1/2", Condition: New. Listed at 35.10 USD. Wide handle chromate finish ratchet. Strong 1.5" wide black polyester webbing. WIDTH1-1/2". TENSILE STRENGTH3000 Lb. PART TYPEAccessories. MANUFACTURER PART NUMBER05735. LOAD CAPACITY1000 Lb.