| Base Color | Black |
|---|---|
| Color/Finish | Black |
| End Type | S Hook |
| Features | Adjustable |
| Length | 10' |
| Load Capacity | 400 lb |
| Material | Polyester |
| Product Name | Strap |
| Tensile Strength | 1200 lb |
| Tightening Method | Ratchet |
| Type | Tie-Down |
| Units | 2 Pack |
| Width | 1" |
| Part Type | Accessories |
| Manufacturer Part Number | 34415 |
| Alt MPN 1 | 266015 |
| Alt MPN 2 | 3920-0420 |
| Category 1 | Tie Downs |
| Average Delivery Time | 2-3 Days |
| Package Weight | 3.6500 |
| Package Length | 10.30 |
| Package Width | 5.30 |
| Package Height | 4.00 |
| Freee Shipping (Lower 48) | Yes |
| Brand | Erickson |
| Warranty | 90 Days |
| UPC | 064383344151 |
Check the listing for details. Erickson Retractable Ratchet Tie-Downs - 10' - Black 34415. Width: 1", Condition: New. Listed at 41.88 USD. Ratchet to tighten the strap. 1" x 10' re-tractable ratcheting tie downs 1,200 lb. maximum load capacity (400 lb. CATEGORY 1Tie Downs. Strong 1" wide black polyester webbing. This product may contain chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or reproductive harm. ).