| Manufacturer Part Number | 34413 |
|---|---|
| Brand | Erickson |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black |
| End Type | S Hook |
| Features | Adjustable |
| Length | 6' |
| Load Capacity | 500 lb |
| Material | Polyester |
| Product Name | Strap |
| Tensile Strength | 1500 lb |
| Tightening Method | Ratchet |
| Type | Tie-Down |
| Units | 2 Pack |
| Width | 1" |
| Part Type | Accessories |
| Alt MPN 1 | 3920-0419 |
| Alt MPN 2 | EK34413 |
| Category 1 | Tie Downs |
| Average Delivery Time | 2-3 Days |
| Package Weight | 3.1000 |
| Package Length | 10.40 |
| Package Width | 5.40 |
| Package Height | 4.00 |
| Free Shipping (Lower 48) | Yes |
| Warranty | 90 Days |
| UPC | 064383344137 |
Check the listing for details. Erickson Retractable Ratchet Tie-Downs - 6' - Black 34413. Width: 1", Condition: New. Listed at 31.81 USD. Ratchet to tighten the strap. 1" x 6' re-tractable ratcheting tie downs 1,500 lb. maximum load capacity (500 lb. CATEGORY 1Tie Downs. Strong 1" wide black polyester webbing. This product may contain chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or reproductive harm. ).