| Antique | Yes |
|---|---|
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Color | Brown, Black |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Material | Teak, Upholstery |
| Item Length | 13.75 in |
| Brand | Erik Buch |
| Type | Bar Stool |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 30 in |
| Seat Height | 27 in |
| Style | Mid-Century Modernism |
| Personalized | No |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Handmade | No |
| Item Width | 14.25 in |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Erik Buch Mid Century Danish Teak Bar Stools - Pair. Color: Brown, Black, Condition: Used, Made in United States. Listed at 2347.00 USD. Designer: Erik Buch. Material: teak, upholstery. This furniture is sold in "As Is" condition. We try to make all this as painless and worry-free as possible.