| Brand | Copper Creek |
|---|---|
| Commercial/Residential | Residential |
| Door Handing | Universal |
| Door Lock Style | Classic |
| Door Locks & Knobs Product Type | Passage Levers |
| Suitable For | Hall/Closet |
| Features | No Additional Features |
| Finish | Satin Nickel |
| Hardware Color Family | Silver |
| Included | No Additional Items Included |
| Interior/Exterior | Exterior,Interior |
| Lever material | Zinc |
| Lever style | Straight |
| Lock Type | Unkeyed |
| Material | Zinc |
| Product Weight (lb) | 1.3 lb |
| Returnable | 90-Day |
| Security/ANSI Grade | ANSI Grade 3 (Good) |
| Strike | Round corner |
| Certifications and Listings | ANSI Certified |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Assembled Depth (in) | 6.75 in |
| Assembled Height (in) | 2.75 in |
| Assembled Width (in) | 6 in |
| Cross Bore Diameter (in) | 2.125 in |
| Lever Grip Length (in) | 6 in |
| Lever housing height (in) | 2.5 |
| Lever housing width (in) | 2.5 |
| Maximum Door Thickness (in) | 2 |
| Minimum Door Thickness (in) | 1.375 |
| Projection (in) | 2 |
| Strike Height (in) | 2.25 |
| Strike Width (in) | 2.25 |
| Throw Length (in) | 0.5 in |
| UPC | 7445039164171 |
Check the listing for details. Erin Satin Stainless Passage Hall/Closet Door Handle. Condition: New. Listed at 16.75 USD. Door Locks & Knobs Product Type Passage Levers. Projection (in) 2. Finish Satin Nickel. Door Lock Style Classic. Strike Round corner. Lock Type Unkeyed. Lever housing height (in) 2.5. Lever housing width (in) 2.5.