| Thread Size | 3/8" |
|---|---|
| Exterior Finish | Painted |
| Manufacturer Grade | Premium |
| Screw Head Style | Hex |
| Color | Black |
| Fastener Type | Hexagon Bolt |
| Thread Type | Unc |
| Item Hardness | Grade 10.9 |
| Head Type | Hex |
| Thread Class | 2A |
| Maximum Shear Strength | 43500 psi |
| Set Screw Thread Type | Unified National Coarse (UNC) |
| Compatible Groove Diameter | 0.38 Inches |
| Drive System | Rear-Wheel Drive or Front-Wheel Drive |
| Material Type | Stainless Steel |
| Metal Type | Stainless Steel |
| Finish Types | Painted |
| Size Name | 3/8 in |
| Number of Pieces | 8 |
| Fastener Size | 3/8" |
| Thread Coverage | Fully Threaded |
| Item Weight | 6.56 ounces |
| Item Dimensions | 9.7 x 4.5 x 2.3 inches |
| upc | 614046369405 |
| Set Name | Cylinder Head Bolt Set |
| Global Trade Identification Number | 00614046369405 |
| Model | ES 72895 |
| Part Number | ES72895 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Type Name | Cylinder Head Bolt Set |
| Item Length | 1 |
| Item Height | 1 |
| Item Width | 1 |
| UPC | 614046369405 |
Check the listing for details. ES 72895 Head Bolt Set. Color: Black, Condition: New. Listed at 54.39 USD. GET THE RIGHT PART -- Before purchg, research to ensure that the part will fit your vehicle; enter all vehicle information (year, make, model, engine and trim) for compatibility and check qualifier notes.