| Country of Origin | China |
|---|---|
| Shape | Oval |
| Power Source | Battery |
| MPN | P115 |
| Item Length | 8.5 in |
| Tare Function | Yes |
| Programmable | Yes |
| Batteries Required | Yes (2 × AA Included) |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | No Warranty |
| Style | Modern |
| Features | Auto Shut Off, Programmable, Sealed Control Panel, Tare Function |
| Unit Quantity | 1 |
| Intended Use | Food, Baking, Meal Prep, Portion Control |
| Item Width | 6 in |
| Pattern | Solid |
| Color | Chrome |
| Item Diameter | 6 in |
| Material | Plastic |
| Auto Shut Off | Yes |
| Brand | Escali |
| Type | Digital Scale |
| Model | P115 |
| Item Weight | 15.2 Ounces |
| UPC | 065235009112 |
Check the listing for details. Escali Primo Digital Food Scale Multi-Functional Baking Scale & Kitchen Scale. Color: Chrome, Condition: New, Made in China. Listed at 36.31 USD. Available in a selection of colors. Automatic Shut-off: The bakers scale will turn off after four minutes of inactivity to help conserve and extend battery life. Kitchen scales digital weight.