| Pattern | Solid |
|---|---|
| Shape | Oval |
| Power Source | Battery |
| Recommended Uses For Product | Food |
| Color | Black |
| Item Diameter | 6 in |
| Ideal For | Weighing Ingredients, Baking, Cooking, Portion Control, Meal Prep |
| Material | Plastic |
| MPN | P115 |
| Item Length | 8.5 in |
| Auto Shut Off | Yes |
| Batteries | 2 AA Batteries Required. (Included) |
| Brand | Escali |
| Type | Digital Scale |
| Department | Grocery & Gourmet Food |
| Unit Type | Unit |
| Display Type | LCD |
| Model | P115 |
| Style | Modern |
| Features | Automatic, Easy Clean, Programmable, Sealed Control Panel, Tare Function, Multifunctional, Durable Design, LCD Display, Two AA (Included) |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Weight | 0.72 lb |
| Item Width | 6 in |
| UPC | 065235009112 |
Check the listing for details. Escali Primo Digital Food Scale Multi-Functional Kitchen Scale and Baking Scale. Color: Black, Condition: New. Listed at 32.20 USD.