| Magnification Strength | 2.8x |
|---|---|
| Color | White |
| Focal Length | 250 mm |
| Item Length | 11 in |
| Lens Diameter | 3 x 4 in (Rectangular) |
| Brand | Eschenbach |
| Type | Handheld Magnifying Glass |
| Unit Type | Unit |
| Lens Diopter | 7 Diopter |
| Item Height | 3.5 in |
| Features | Lighted, LED, Portable, Aspheric Lens |
| Unit Quantity | 1 |
| Bulb Wattage | 3 W |
| Country of Origin | Germany |
| Item Width | 3.5 in |
| Item Weight | 1 lb |
Check the listing for details. 🔍 ESCHENBACH LED Lighted Handheld Magnifier 2.8x 7D 250mm +4D Mobilux Germany. Color: White, Condition: Used, Made in Germany. Listed at 44.95 USD.