| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Essick Air |
| Type | Air Filter |
| Humidification Method | Evaporative |
| Item Height | 10.5 in |
| Color | Blue |
| Model | Essick Air AIRCARE 1051 |
| MPN | 1051 |
| Features | Humidifier Filter |
| Item Depth | 0.75 in |
| Item Width | 18.5 in |
| Recommended Room Size | Large |
Check the listing for details. Essick Air AIRCARE 1051 Replacement Air Filter NIB. Color: Blue, Condition: New. Listed at 28.00 USD. Keep your Essick Air AIRCARE 1051 humidifier running smoothly with this replacement air filter. Designed specifically for this model, the filter is made by the trusted brand Essick Air. The evaporative humidification method ensures that your home stays comfortable and healthy without any interruptions. The blue color of the filter adds a pop of style to your home decor. Measuring 10.5 inches in height, 18.5 inches in width, and 0.75 inches in depth, this filter is perfect for large rooms. With features like a humidifier filter, this Essick Air AIRCARE 1051 replacement air filter is a must-have for anyone who wants to keep their home comfortable and healthy. Message me with any questions Feedback is highly appreciated