| MPN | EST2452, EST002452, 002452 |
|---|---|
| Brand | Estes |
| Set Includes | Rocket, Parachute |
| Country of Origin | China |
| Subject | Rocketry |
| Theme | Rockets & Space |
| Item Length | 17 in |
| Item Width | 0.98 in |
| Features | Parachute Recovery |
| Assembly Status | Pre-built, Assembly Required |
| Item Weight | 1.40 oz |
| Type | Space Rocket |
| UPC | 047776013209 |
Check the listing for details. ESTES ATHENA BEGINNER FLYING MODEL ROCKET KIT launch nasa space EST2452 NEW. Condition: New, Made in China. Listed at 18.94 USD. Skill - Beginner Are you on the hunt for a simple and speedy solution to get your rocket soaring to new heights?. Estes Athena is the best solution for you! This sleek and stylish rocket is fully assembled and can reach heights over 1,100 feet on Estes standard model rocket engines.