| Unit of Sale | Single Unit |
|---|---|
| Assembly Status | Unassembled Kit |
| Material | Plastic |
| Set Includes | Space Rocket |
| Scale | 1:15 |
| Item Length | 26" |
| Subject | Space Ship One |
| Vintage | No |
| Brand | Estes |
| Type | Space Rocket |
| Customized | No |
| Skill Level | 3 – Intermediate |
| Theme | Rockets & Space |
| Style | Retro |
| Features | 18" nylon parachute |
| Item Weight | 11 oz |
| Country of Origin | China |
| UPC | 047776021969 |
Check the listing for details. Estes E-Powered Space Ship One #2196 Flying Model Rocket Kit Length 26". Condition: New, Made in China. Listed at 89.98 USD. Flies to 600 feet. Includes an 18" nylon parachute for a thrilling flying experience.