| Unit of Sale | Single Unit |
|---|---|
| Assembly Status | Unassembled Kit |
| MPN | 1303 |
| Material | Paper, Plastic, Wood |
| Set Includes | Rocket |
| Age Level | 14+ |
| Item Length | 24.1"(61.2cm) |
| Subject | Science |
| Brand | Estes |
| Type | Rocket |
| Skill Level | 3 – Intermediate |
| Model | 1303 |
| Theme | Patriotic |
| Features | Kit |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1.6oz(45.4g) |
| Item Width | 0.98"(25mm) |
Check the listing for details. Estes Flying Model Rocket Kit Banshee EST 1303. Condition: New, Made in China. Listed at 20.99 USD. Take your model rocketry to the next level with the Estes Banshee™. The Estes Banshee™ isn’t just another model rocket—it’s a leap forward in your rocketry adventure. Power up with B4-4, B6-4, or C6-5 engines, and watch the Banshee roar off the pad with speed and altitude.