| Unit of Sale | Single Unit |
|---|---|
| Assembly Status | Unassembled Kit |
| MPN | 1727bk |
| Material | Paper, Plastic, Wood |
| Set Includes | Rocket |
| Age Level | 14+ |
| Item Length | 20.9" (53.1 cm) |
| Subject | Science |
| Vintage | No |
| Brand | Estes |
| Type | Rocket |
| Skill Level | 2 – Easy |
| Model | 1727bk |
| Theme | Patriotic |
| Features | Kit |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 3.1oz (87.9g) |
| Item Width | 0.98" (25 mm |
Check the listing for details. Estes Flying Model Rocket Kit Camp Rocket - Single Bulk Kit No Fancy Packaging. Condition: New, Made in China. Listed at 14.24 USD. Add the thrill of flight to your youth camp, classroom or scouting activities with the Estes Camp Rocket! Capable of reaching a max altitude of 1000 feet (305 m) on a single C6-5 engine for the high flying enthusiast, the camp rockets can also be flown on a variety of lower thrust engines that are great for smaller launching spaces.