| Unit of Sale | Single Unit |
|---|---|
| Assembly Status | Unassembled Kit |
| Material | Paper, Plastic, Wood |
| Set Includes | model rocket kit |
| MPN | 0661 |
| Age Level | 14+ |
| Item Length | 18.6"(47.2cm) |
| Subject | science |
| Vintage | No |
| Brand | Estes |
| Type | model rocket kit |
| Customized | No |
| Skill Level | 1 – Beginner |
| Theme | Rockets & Space |
| Features | Kit |
| Recommended Age Range | 14+ |
| Country of Origin | United States |
| Item Width | 2.6"(6.6cm) |
| Item Weight | 5.2oz(147g) |
Check the listing for details. Estes Flying Model Rocket Kit Mega & Mini Mosquito Set EST 1335. Condition: New, Made in United States. Listed at 70.49 USD. Inside the box you will find two complete rockets to assemble and launch. The Mosquito has earned its place as one of the most recognizable rockets ever created. The original Mosquito flies on mini engines such as the 1/4A3-3T, 1/2A3-2T, A3-4T, or A10-3T.