| Assembly Status | Unassembled Kit |
|---|---|
| Set Includes | Rocket only |
| MPN | 002098 |
| Item Length | .74 in |
| Subject | Rocketry |
| Brand | Estes |
| Type | Space Rocket |
| Item Height | 9.24 in |
| Theme | Rockets & Space |
| Features | Streamer Recovery System |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Width | .74 in |
| Item Weight | .61 oz |
| UPC | 047776020986 |
Check the listing for details. ESTES MINI ALPHA ROCKET KIT BEGINNER Model Rocketry project nasa space EST2098. Condition: New. Listed at 13.84 USD. Introducing the Estes Mini Alpha! The Mini Alpha uses mini engines (13MM) that provide a powerful yet manageable thrust, allowing users to launch their rockets with ease. ESTES Mini Alpha Rocket # 2098.