| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Non-Domestic Product | No |
| Custom Bundle | No |
| Color | Red |
| MPN | EST9753 |
| Year Manufactured | 2024 |
| Bundle Listing | No |
| Age Level | 12-16 Years |
| Item Length | Length: 7.500" |
| Franchise | Science |
| Modified Item | No |
| Subject | Model Rockets |
| Vintage | No |
| Brand | Estes |
| Type | Rocket Part |
| Year | 2024 |
| Customized | No |
| Skill Level | 1 – Beginner |
| Item Height | Height: 1.000" |
| Theme | Rockets & Space |
| Features | Tube Couplers |
| Item Width | Width: 3.600" |
| Item Weight | Weight: 0.08 lbs |
Check the listing for details. Estes Model Rocket Kits : 24mm To 29mm Motor Adapter Adapters EST9753 9753. Color: Red, Condition: New. Listed at 12.95 USD. EST975324mm to 29mm Motor Adapter, for Model Rockets, (2 sets)Adapts Estes 24 mm C11/D, Estes 24 mm E and Estes E30 series Composite engines to a 29 mm Estes casing size. Also adapts other brands of 24 mm composite single use and RMS motor systems. 2 sets per package. Includes orange paper adapter tubes, as shown, and are designed for reuse over and over.