| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Non-Domestic Product | No |
| Custom Bundle | No |
| MPN | EST3090 |
| Item Length | 14.2 in (36.1 cm) |
| Bundle Listing | No |
| Age Level | 8-11 Years |
| Subject | Rocket |
| Modified Item | No |
| Brand | Estes |
| Type | Space Rocket |
| Year | 2023 |
| Customized | No |
| Item Height | 14.2 in (36.1 cm) |
| Theme | Rockets & Space |
| Features | BT-80 Body Tubes |
| Item Width | 2.6 in (66 mm) |
Check the listing for details. Estes Rockets - BT-80 Body Tubes, for Model Rocket (2pk). Condition: New. Listed at 18.95 USD. This high quality spiral wound paper tube is used for kits that require the BT-80 body tube.Features:Use tube couplers to connect tubes of the same diameter.Use tube couplers to connect tubes of the same diameter.Use on kits that require a BT-80 body tube. Fits the NC-80b nose cone.Specifications:Inside dimension: 2.56 in (65.7 mm)Outside dimension: 2.6 in (66 mm)Length: 14.2 in (36.1 cm)FeaturesUse tube couplers to connect tubes of the same diameter.Use tube couplers to connect tubes of the same diameter.Use on kits that require a BT-80 body tube. Fits the NC-80b nose cone.