| MPN | EST899, EST000899, 000899 |
|---|---|
| Brand | Estes |
| Set Includes | Rocket, Parachute |
| Country of Origin | China |
| Subject | Rocketry |
| Theme | Rockets & Space |
| Item Length | 17.5 in |
| Item Width | .98 in |
| Features | Parachute Recovery |
| Assembly Status | Unassembled Kit |
| Item Weight | 1.6 oz |
| Type | Space Rocket |
| UPC | 047776008991 |
Check the listing for details. ESTES SUN SATIONAL BEGINNER FLYING MODEL ROCKET KIT launch nasa space EST899 NEW. Condition: New, Made in China. Listed at 14.84 USD. Whether youre launching at the park, beach, or your favorite open field, the Sun-Sational is built for maximum fun and adventure. Perfect for outdoor adventures at the park, beach, or open field, this rocket features a parachute recovery system for safe landings and repeat flights.