| Model | Estwing 42506 |
|---|---|
| Country of Origin | India |
| Blade Material | Steel |
| Custom Bundle | No |
| Item Height | 0.36 in |
| Item Width | 1.30 in |
| California Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Number of Pieces | 1 |
| Type | Flat Chisel |
| Blade Width | 1-1/4 in |
| Color | Blue |
| MPN | 42506 |
| Item Length | 12.62 in |
| Handle Material | Steel |
| Item Weight | 1.12 lb |
| Brand | Estwing |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| UPC | 099198425061 |
Check the listing for details. Estwing 1-1/4-Inch Flat Utility Chisel 42506. Color: Blue, Condition: New, Made in India. Listed at 22.99 USD. Drop forged in a single piece from EN9 high carbon steel to provide lasting strength and durability, this handy tool has a hardened edge to allow it to cut through tough materials faster, leaving cleaner cuts.