| Blade Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Length | 3.25" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Silver |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 4.50" |
| Overall Length | 7.75" |
| Blade Types | Drop Point |
| Brand | Frost Cutlery |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Liner Lock |
| Model | Shadow Bear Folder |
| Number of Blades | 1 |
| Features | Dual Thumb Studs, Finger Flipper, Belt/Pocket Clip, Bear Scenery Etched on Handle |
| Country of Origin | China |
| Handle Material | Aluminum |
| MPN | 18-145B |
| UPC | 026615377924 |
Check the listing for details. FROST CUTLERY AMERICAN WILDLIFE SHADOW BEAR FOLDER 18-145B. Color: Silver, Condition: New other (see details), Made in China. Listed at 7.80 USD. Dual Thumb Studs, Finger Flipper, & Belt/Pocket Clip. 3 1/4" Stainless Steel Drop Point Blade.