| Blade Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Length | 3.125" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Silver/Brown |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 4.50" |
| Overall Length | 7.625" |
| MPN | 15-944RT |
| Blade Types | Drop Point |
| Brand | Frost Cutlery |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Liner Lock |
| Model | Cold Silence |
| Number of Blades | 1 |
| Features | Thumb Stud, Belt/Pocket Clip |
| Country of Origin | China |
| Handle Material | Stainless Steel/Rootwood |
| UPC | 026615223276 |
Check the listing for details. FROST CUTLERY COLD SILENCE 15-944RT. Color: Silver/Brown, Condition: New other (see details), Made in China. Listed at 7.80 USD. 3 1/8" Stainless Steel Drop Point Blade. 4 1/2" Closed Liner Lock Stainless Steel & Rootwood Handle.