| Blade Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Length | 3.75" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 4.50" |
| Overall Length | 8.25" |
| MPN | 16-916CAB |
| Blade Types | Drop Point |
| Brand | Frost Cutlery |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Liner Lock |
| Model | Deadfall Folder |
| Number of Blades | 1 |
| Features | Thumb Hole, Lanyard Hole, Belt/Pocket Clip |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handle Material | Composition |
| UPC | 026615253884 |
Check the listing for details. FROST CUTLERY DEAD FALL FOLDER 16-916CAB. Condition: New other (see details). Listed at 7.80 USD. Thumb Hole, Lanyard Hole, & Belt/Pocket Clip. 3 3/4" Black Stainless Steel Drop Point Blade.