| Blade Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Length | 3.375" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Brown |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 4.50" |
| Overall Length | 7.875" |
| MPN | 18-018W/B |
| Blade Types | Clip Point |
| Brand | Frost Cutlery |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Liner Lock |
| Model | Hickory |
| Number of Blades | 1 |
| Features | Thumb Stud, Belt/Pocket Clip |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handle Material | Brown Pakkawood |
| UPC | 026615254843 |
Check the listing for details. FROST CUTLERY HICKORY 18-018W/B. Color: Brown, Condition: New other (see details). Listed at 6.50 USD. 3 3/8" Black Stainless Steel Clip Point Blade. One flat fee for all orders regardless of quantity.