| Power Type | Electric |
|---|---|
| Centrifugal microtome slice thickness | 0.04"-0.39"(1mm-10mm) |
| conveyor belt material | Rubber |
| Body shell material | SUS304 stainless steel |
| Vertical knife cutting speed | 151times/min-283times/min |
| Drive plate rotation speed | 445rpm |
| MPN | 56-056393DA |
| Vertical knife slice thickness | 0.04"-0.98"(1mm-25mm) |
| Brand | TECHTONGDA |
| Model | YQC-660 |
| Slice Size | 0.79"*0.79"(20mm*20mm) |
| Production capacity | 287lbs/h-1455lbs/h(130kg/h-660kg/h) |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| UPC | 198462509794 |
Check the listing for details. Fruit Vegetable Cutting Slicing Strips Shredding Machine with Conveyor Belt 110V. Condition: New. Listed at 1655.34 USD. YQC series vegetable cutters are widely used for slicing, shredding, dicing, and rhombus cutting of root, stem and leaf vegetables, kelp, soy products and most fruits.Leafy vegetables such as parsley, leeks, and spinach can also be cut into small pieces or finely chopped.