| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Caltric |
| OE/OEM Part Number | AM136612 |
| Compatible Make | John Deere |
| Compatible Model | For John Deere XUV625i XUV825i Gator XUV825i S4 |
| Fuel Type | Gazoline |
| Type | Fuel Pump |
| Fuel Pump Drive Type | Electrical |
| Voltage | 12V |
| Machine Type | UTV |
| Flow Rate | 145164 LPH |
| Pressure | 45-60 PSI |
| Material | Metal |
| Item Length | 36.5 mm |
| Item Width | 36.5 mm |
| Item Height | 127 mm |
| Items Included | 1 x Fuel Pump |
| Item Weight | 10 oz |
| Manufacturer Part Number | PP177 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Vintage Part | No |
| Universal Part | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Fuel Pump fits John Deere AM136612. Condition: New. Listed at 34.01 USD. Premium Quality Replacement Part FUEL PUMP Compatible with Following JOHN DEERE Models: RSX850i RSX860i X720 X724 X728 X729 XUV625i Gator XUV825i Gator XUV825i S4 XUV590i XUV590i S4 Order Includes: 1x Fuel Pump