| Usage | Home Use |
|---|---|
| Color | Orange |
| Material | Alloy Steel |
| Item Length | 50 in |
| Vintage | No |
| Brand | Branded |
| Stations | Squat Rack, Power Rack |
| Type | Squat Rack |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 85 in |
| Features | Adjustable |
| Sport/Activity | Weight Lifting |
| Item Weight | 58.41 Pounds |
| Item Width | 46 in |
Check the listing for details. Fuel Pureformance Power Squat Rack, Orange. Color: Orange, Condition: New. Listed at 160.99 USD. The overhead workout bar is constructed from high-grade tubular steel, which is fully welded to mounting plates with added gussets for reinforced support. Perfect to use for weightlifting, the included bar catches can be used to assist while performing squats, deadlifts, curls, and more.