| Wood Tone | Light Wood |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Item Length | 80 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Mattress Firmness | Medium Firm |
| Care Instructions | Easy Care |
| Item Height | 35 in |
| Frame Material | Metal |
| Personalized | No |
| Style | Contemporary/Modern |
| Features | Assembly Instructions |
| Room | Bedroom |
| Finish | Metallic |
| Item Width | 60 in |
| Headboard Height | 35 in |
| Pattern | Solid |
| Bed Edge Drop Length | 14 in |
| Color | Black |
| Footboard Height | 12 in |
| Mattress Included | No |
| Backrest Height | 18 in |
| Compatible Mattress Size | Full |
| Brand | Unbranded |
| Type | Platform Bed |
| Number of Drawers | 1 |
| Assembly Required | Yes |
| Model | FUIOBYVV |
| Original/Reproduction | Original |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 56 lb |
Check the listing for details. FUIOBYVV 12 Inch Full Metal Platform Bed Frame. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 176.99 USD. Installation takes just seconds. Turn the headboard stabilizer until the EVA pad firmly presses against the wall or connecting furniture, effectively stabilizing your unit and eliminating unwanted noise.