| Brand | Fujifilm |
|---|---|
| MPN | 16804707 |
| UPC | 074101042085 |
| Manufacturer | FujiFilm |
| Application | Bird Watching |
| Body Type | Binocular |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | Japan |
| Features | Image Stabilization |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated |
| Linear Field of View | 87m/1000m |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Model | TS X 1440 |
| Near Focus | 5m |
| Objective Lens Diameter | 40mm |
| Optical Design | Porro Prism |
| Size | Standard |
| Type | Binoculars |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Maximum Magnification | 14x |
Check the listing for details. Fujifilm TS X 1440 Techno Stabi Binoculars Softcase (Yellow). Color: Yellow, Condition: New, Made in Japan. Listed at 1299.95 USD. Fujifilm TS-X 1440 Techno Stabi Binoculars with Softcase with Electronic Gyro Sensor (Yellow). In addition, these binoculars are great for spectator sports and live music events. Fujifilm TS-X 1440 Techno Stabi Binoculars with Softcase with Electronic Gyro Sensor.