| Maximum Aperture | Depends on lens used (Body only) |
|---|---|
| Digital Zoom | Depends on lens used (Body only) |
| Screen Size | 2.8 in |
| Item Length | 129mm |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Brand | Fujifilm |
| Series | Fujifilm X Series |
| Type | Compact |
| Unit Type | Unit |
| Maximum Resolution | 16.3 MP |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| Item Height | 74.9mm |
| Model | Fujifilm X-E1 |
| Optical Zoom | interchangeable lens system |
| Connectivity | HDMI, USB |
| Features | 1080p HD Video Recording, Interchangeable Lenses, Viewfinder, Face Detection, Exposure Compensation, RAW + JPEG Shooting, APS-C X-Trans CMOS Sensor, Electronic Viewfinder, Manual Controls, Self-Timer, Tripod Thread, Built-in Flash, Hot Shoe |
| Charger Included | Yes |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Weight | 350g |
| Item Width | 38.3mm |
| Country of Origin | Japan |
Check the listing for details. Fujifilm X-E1 Digital Camera Body only Black without Camera Lens Face Detection. Condition: Used, Made in Japan. Listed at 293.99 USD. High-resolution 2.36M-dot OLED electronic viewfinder for precise composition. High-speed contrast-detection autofocus ensures accurate focus in diverse conditions. Fujifilm X-E1 available in a sleek Black finish for a professional look.