| Color | 6Degree70mm |
|---|---|
| Stem Type | Direct Mount |
| Set Includes | Stem |
| Material | Carbon, Carbon Fiber |
| Steerer Tube Diameter | 31.8 mm |
| Brand | Unbranded |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Clamp Diameter | 1 1/8 in |
| Compatible Bike Type | Beach Bike, BMX Bike, BMX Bike - Flatland, BMX Bike - Racing, City Bike, Cyclocross Bike, Downhill Bike, Electric Bike, Folding Bike, Freeride Bike, Gravel Bike, Hardtail Bike, Mountain Bike, Racing Bike, Road Bike, Time Trial/Triathlon Bike, Track Bike, Trekking Bike, Trial Bike |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Part Type | Stem |
Check the listing for details. Full Carbon Riser Handlebar Stem Road Mountain Bike Stems Angle -6/-17 Degree. Color: 6Degree70mm, Condition: New. Listed at 64.32 USD. Stem Angle: 6/17 degrees. Carbon: Japan Toray T800 full carbon fiber. Material: carbon fiber. Material: carbon fiber (with AL air cover). Height: 30mm.