| Number of Items in Set | 5 |
|---|---|
| Maximum Torque | 35N.m |
| Power Source | Battery |
| Item Length | 10.4in |
| Number of Batteries | 2 |
| Unit Type | lb |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Voltage | 12 V |
| Motor Type | Brushless |
| Item Height | 3in |
| Cable Length | 6.5ft |
| Features | Lightweight |
| Item Width | 9.6in |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 400/1500 RPM |
| Battery Included | Yes |
| Color | Green |
| Set Includes | Battery/Battery Charger/Screwdriver Bits |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | NewBeat |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Type | Drill Set |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Model | NBT-CD-12C-BL |
| Chuck Type | Keyless |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 3.8lb |
Check the listing for details. Full Kit 12V Brushless Cordless Drill 2x Lithium Batteries Bit & Box Power Tools. Color: Green, Condition: New, Made in China. Listed at 41.75 USD. Cordless Drill 12V Electric 2Speed 18+1Brushless Li-ion 2Battery 35Nm Power Tool. Equipped with a brushless motor, this cordless drill eliminates the need for carbon brushes, reducing friction and heat generation.