| Light Color | White / Amber |
|---|---|
| Color Temperature | 6000K |
| Items Included | Headlights and Turn Signals |
| Manufacturer Part Number | HL-CH-SIL-03-MS-FLED-2A |
| Superseded Part Number | Left; Right, Set; Pair, LH, RH, Replacement, Driver Side,, Passenger Side, Front, Grille, DRL, Parking, Turn Signal,, Low Beam, High Beam, LED, Day Time Running Light, Projector,, Black Housing, LED, White, Amber, Chevy, Chevrolet, PickUp,, Pick Up, Pick- Up, Truck, Trucks, 2 Door, 4 Door, Extended Cab,, Extra Cab, Single Cab, 1500, 2500, 3500,, Heavy Duty, 03, 04, 05, 06, 2003, 2004, 2005, 2006 |
| Vintage Part | No |
| Placement on Vehicle | Front, Left, Right |
| Brand | Unique Style Racing (USR) |
| Type | Headlight Assembly |
| Lumens | Low Beam - 5000LM/Pair & High Beam - 9400LM/Pair |
| OE/OEM Part Number | Headlight: (LEFT) 10366637, 15207137, 15183879, 10396913, RIGHT) 10366638, 15207138, 15183878, 10396912, Turn Signal: (LEFT) 15199556, 15174060, (RIGHT) 15199557, 15174061 |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Voltage | 12 V |
| Housing Color | Black |
| Features | DOT-Certified, ISO-Certified, OE-Certified, SAE-Certified |
| Lens Color | Clear |
| Universal Fitment | No |
| Finish | Plastic |
| Lighting Technology | LED |
| Performance Part | Yes |
Check the listing for details. FULL LED 4pc Projector Headlight with Turn Signal For 03-06 Chevy Silverado DOT. Condition: New. Listed at 279.95 USD. 2007 Chevy Silverado 2500HD / 3500HD and 1500HD Classic. Upgrade to a more Aggressive Projector Black Housing Look with FULL LED Beam Headlights! 2003-2006 Chevrolet Silverado 1500 / 2500 / 3500. Left Side Headlight:(LEFT) 10366637, 15207137, 15183879, 10396913 Turn Signal: (LEFT) 15199556, 15174060.