| Brand | Emerald |
|---|---|
| Color | Black |
| Color Family | Black |
| Electronics Included Components | Hardware |
| Features | Assembly required |
| Material | Steel |
| Maximum Television Size (in) | 55 in |
| Mount Type | Full Motion |
| Returnable | 90-Day |
| Style | Modern |
| Weight Capacity (lb) | 99 lb |
| Manufacturer Warranty | 3 years |
| VESA Standard | 75x75, 100x100, 200x200, and 400 x 400 |
| Minimum Size of Television (in) | 17 in |
| Product Depth (in) | 15.75 in |
| Product Height (in) | 15.75 in |
| Product Width (in) | 2.5 in |
| UPC | 7445037055075 |
Check the listing for details. Full Motion TV Wall Mount for 17In. - 55 In.. Color: Black, Condition: New. Listed at 21.24 USD. Included with the mount is all necessary mounting hardware. Mount Type Full Motion. We do not accept P.O. Boxes. Color Black. Color Family Black. Excellent Service. We're happy to help. Product Depth (in) 15.75 in.