| Size | King Size |
|---|---|
| Material | Boucle+Wood+Foam |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension | Full: 82.00"L x 64.80"W x 23.80"H, Queen: 86.80"L x 71.50"W x 23.80"H, King: 86.80"L x 87.30"W x 23.80"H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Full/ Queen/ King |
| Frame Material | Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed |
| Color | White |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 23.80 in/ 23.80 in/ 23.80 in |
| Item Length | 82.00 in/ 86.80 in/ 86.80 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Weight | 87.52 lbs/ 91.49 lbs/ 102.07 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Width | 64.80 in/ 71.50 in/ 87.30 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Full/Queen/King White Boucle Upholstered Platform Bed w/ Headboard & Wood Frame. Color: White, Condition: New. Listed at 505.49 USD. This soft upholstered bed flaunts a warm and inviting design that radiates simplicity and comfort. In conclusion, this Cozy White Bouce Upholstered Bed combines style, durability, and functionality to create the ultimate sleeping haven.