| Color | Beige & Full Size |
|---|---|
| Material | Plywood+MDF+Linen |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension 1 | Full: 79.3"L X 63"W X 39.8"H |
| Dimension 2 | Queen: 85.4"L X 68.9"W X 39.8"H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Full Size, Queen Size |
| Frame Material | Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed, With Twin Size Trundle |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 39.80 in/39.80 in |
| Item Length | 79.30 in/85.40 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | 63.00 in/68.90 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Item Weight | 117.00 lbs/130.00 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Full/Queen Size Bed Frame Upholstered Platform Bed with Headboard Beige/Gray. Color: Beige & Full Size, Condition: New. Listed at 389.85 USD. This beautiful Upholstered Platform Bed features brick pattern upholstered headboard that adds a contemporary chic look to your bedroom and filled in thick foam to add extra comfort. Full Bed:400LBS Trundle:250LBS.