| Size | Full Size |
|---|---|
| Material | Wood+Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | Full: 1000 lbs ; Queen: 1100 lbs |
| Theme | Modern |
| Dimension 1 | Full: 82.90"L x 56.30"W x 40.40"H |
| Dimension 2 | Queen: 87.20"L x 62.60"W x 40.40"H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Full, Queen |
| Frame Material | Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | Easy To Assemble, Platform Bed, With LED Lights |
| Color | Rustic Brown |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 40.40 in/ 40.40 in |
| Item Length | 82.90 in/ 87.20 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | 56.30 in/ 62.60 in |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Item Weight | 100.00 lbs/ 105.60 lbs |
| Mattress Features | Not included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Full/Queen Size Bed Frame Wood Platform Bed Frame w/ Storage & LED Lights US. Color: Rustic Brown, Condition: New. Listed at 275.68 USD. Lift Top Coffee Table. Sofa & Sofa Bed. LED TV Stand. LED Coffee Table. Barrel Chair. Single Sofa Bed. Plus, with 1 Type-C and 3 USB ports built into the headboard, charging your phone, tablet, or other electronic devices has never been easier, allowing you to unwind and relax without worrying about battery life.