| Size | Full Size |
|---|---|
| Material | Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension | Full: 75.90''L x 53.00''W x 36.20''H, Queen:81.00''L x 59.00''W x 36.00''H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Full/ Queen |
| Frame Material | Metal |
| Type | Platform Bed |
| Features | Easy To Assemble, Platform Bed, with Storage Headboard, with LED Lights, with USB Ports |
| Color | Black |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 36.20 in/ 36.00 in |
| Item Length | 75.90 in/ 81.00 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Weight | 40.00 lbs/ 45.00 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Width | 53.00 in/ 59.00 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Full/Queen Size Metal Floating Platform Bed w/ Storage Headboard & LED Lights. Color: Black, Condition: New. Listed at 195.99 USD. Storage Headboard: This practical headboard with built-in charging station features 2 AC outlets, 2 USB ports. Synchronize the LED lights with music to create a more romantic bedroom atmosphere. Magical Floating Design: The floating bed is reinforced with built-in support legs, creating a suspended effect that is balanced and stable while preventing collisions with the feet.