| Brand | Costway |
|---|---|
| Type | Folding Bed Frame |
| Features | Folding Mattress Foundation, Heavy-duty Steel Slats Support, Valuable Under Bed Storage |
| Color | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Item Height | 14 in |
| Item Length | 74 in |
| MPN | HEBAY155DK-FA8102 |
| Style | Modern |
| Item Width | 53 in |
| Original/Reproduction | Original |
| Material | Steel |
| Size | Full Size |
| Mount Type | Free Standing |
| Set Includes | 1 x Folding Bed Frame, 1 x Instruction |
| Weight Capacity | 400 lbs |
| Weight | 31 lbs |
| Number of Items in Set | One-Piece |
| Product | Bed Frame |
| Assembly Status | Part Assembled |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Room | Bedroom |
| Frame Material | Not Available |
| UPC | 6499853137218 |
Check the listing for details. Full Size 14" Metal Platform Bed Foldable Mattress Foundation Tool-Free Assembly. Color: Black, Condition: New. Listed at 98.99 USD. Color: Black Material: Steel Overall Dimension: 74" x 53" x 14"(L x W x H) Folding Size: 26" x 3.