| Country of Origin | China |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Distance from Floor to Bottom | 14 in |
| Year Manufactured | 2025 |
| Item Length | 74.6 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| Care Instructions | Easy Care |
| Energy Star | 5 Stars |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 36.02 in |
| Frame Material | Metal |
| Style | Contemporary/Modern |
| Personalized | No |
| Features | Assembly Instructions |
| Unit Quantity | 1 |
| Finish | Metallic |
| Room | Bedroom |
| Item Width | 53.5 in |
| Upholstery Fabric | Linen |
| Headboard Height | 36.02 in |
| Pattern | Solid |
| Bed Edge Drop Length | 14 in |
| EC Range | A+++ - G |
| Color | Black |
| Footboard Height | 14 in |
| Mattress Included | No |
| Backrest Height | 22.02 in |
| Compatible Mattress Size | Full |
| Brand | Unbranded |
| Type | Platform Bed |
| Number of Drawers | 1 |
| Assembly Required | Yes |
| Model | Coaster 305957Q |
| Time Period Manufactured | 2000-Now |
| Item Weight | 22.6lb |
| Product Line | Brich Lane Anne |
Check the listing for details. Full Size 14" Metal Platform Bed Frame with Headboard & Footboard, Storage Space. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 69.00 USD. Elegant Headboard & Footboard: Features a classic iron art design on both ends, adding style while preventing pillows and bedding from slipping off.