| Country of Origin | China |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Full |
| Frame Material | Metal & Linen Fabric |
| Type | Bed Frame |
| Features | Storage Drawer |
| Color | Gray |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Style | Contemporary/Modern |
| Shape | Rectangular |
| Care Instructions | Easy Care |
| Room | Bedroom |
| Number of Drawers | 2 |
| Item Weight | 79.4 Pounds |
| Item Length | 78in |
| Item Width | 55.1in |
| Item Height | 42.5in |
| Department | Adults |
| Headboard Height | 42.5in |
| Product Dimensions | 78"L x 55.1"W x 42.5"H |
| Footboard Height | 12.8in |
Check the listing for details. Full Size Bed Frame Headboard Platform Bed Frame Metal Slats Support & 2 Drawers. Color: Gray, Condition: New, Made in China. Listed at 167.19 USD. The slat system ensures even weight distribution, enhancing your sleeping experience and extending the life of your mattress. The modern look enhances any decor, making it a great addition to both contemporary and traditional bedrooms.