| Color | Beige |
|---|---|
| Material | Plywood+MDF+Linen |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | Bed: 500 LBS Trundle: 220 LBS |
| Theme | Modern |
| Dimension | 79.1"L x 55.9"W x 46.5"H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Full Size |
| Frame Material | Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed, with Trundle, with 3 Drawers |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 46.50 in |
| Item Length | 79.10 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Weight | 122.00 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Width | 55.90 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Full Size Bed Frame Linen Upholstered Platform Bed w/ Trundle Bed & 3 Drawers. Color: Beige, Condition: New. Listed at 449.99 USD. This beautiful Upholstered Platform Bed adds a contemporary chic look to your bedroom and is upholstered in linen fabric to add extra comfort. [Extra Sleeping Space] This Upholstered bed with trundle under bed is perfect for ones who love sleepovers.