| Light Color | Warm White |
|---|---|
| Wattage | 55 W |
| Product | 100% Genuine Royal Enfield Product |
| To Fit Modal | Genuine Royal Enfield Meteor 350cc |
| Placement on Vehicle | Front |
| Bulb Shape Code | H3 |
| Unit Type | Unit |
| Packing | 100% Genuine Royal Enfield Packing |
| Manufacturer Warranty | No Warranty |
| Voltage | 12 V |
| Item Height | 7 in |
| Features | Sealed Assembly |
| Unit Quantity | 1 |
| Finish | Chrome |
| Lighting Technology | Halogen |
| Fitment Year | 2020-2021 |
| Mounting Style | Screws |
| Machine Type | Off-road Motorcycle, Street Motorcycle |
| Fit To Make | Royal Enfield Meteor 350cc |
| Number of Bulbs | 1 |
| Brand | RE |
| Type | Headlight |
| OE/OEM Part Number | NA |
| Housing Color | AS SHOWN IN IMAGE |
| Model | Meteor 350cc |
| Lens Color | Clear |
| Universal Fitment | No |
| Country of Origin | India |
Check the listing for details. Genuine Royal Enfield Meteor 350cc Complete Headlamp Headlight Assembly. Condition: New, Made in India. Listed at 76.99 USD. WE WILL PROVIDE YOU BEST QUALITY GENUINE PRODUCTS. In a rare occasion, if you are not satisfied with our product / service, then we request you to kindly write to us to solve the issue amicably. We usually do our best to serve you more than your expedition.