| Country of Origin | USA |
|---|---|
| Origin | USA |
| Antique | Yes |
| Shape | Rectangle |
| Autograph Format | On Movement |
| Signed By | Maker |
| Power Source | Movement , Spring |
| Year Manufactured | Circa ~1856 |
| Item Length | 19.75in x 36.25in x 2.5in approximately. |
| Vintage | No |
| Unit Type | Unit |
| Display Type | Analog |
| Item Height | 19.75in x 36.25in x 2.5in approximately. |
| Style | Antique |
| Frame Material | Wood |
| Features | Wall Clock |
| Unit Quantity | One |
| Finish | Mirrored |
| Room | Any Room |
| Engraved | No |
| Item Width | 19.75in x 36.25in x 2.5in approximately. |
| Movement | Mechanical |
| Character | George Hills Wall Clock |
| Signed | Yes |
| Color | Brown |
| Material | Wood |
| Franchise | George Hills Wall Clock |
| California Prop 65 Warning | None |
| Number Type | See Pictures |
| Brand | Clock |
| Chime Sequence | None |
| Type | Wall Clock |
| Era | Victorian (1837-1900) |
| Model | George Hills Wall Clock |
| Theme | George Hills Wall Clock |
| Original/Reproduction | Original |
| Time Period Manufactured | 1850-1899 |
| Item Weight | 20 Pds Estimate |
Check the listing for details. George Hills Mirror Clock. Color: Brown, Condition: For parts or not working, Made in USA. Listed at 462.50 USD. Not tested. Might be the Original mirror. Replaced dial, hands and tablet. Ready to go.