| Blade Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Number of Tools | 8 |
| Blade Length | 2.5" |
| Color | Orange |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 3.5" |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Gerber |
| Type | Multi-Tool |
| Unit Type | Unit |
| Model | Gerber Armbar |
| Features | Lightweight, Non-Slip Grip |
| Country of Origin | China |
| Tools Included | Bottle Opener, Can Opener, Cork Screw, Knife, Scissors |
| Item Weight | 3.1 oz |
| UPC | 013658156395 |
Check the listing for details. Gerber Armbar Cork Multitool Pocket knife corkscrew Color:Orange (8 Tools). Color: Orange, Condition: New, Made in China. Listed at 29.95 USD. Durable construction with stainless steel tools and a textured anodized aluminum handle for a secure grip in outdoor settings.