| Number of Cups | 10 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 1.5 L |
| Power Source | Wall Plug-in |
| Coffee Type | Ground Coffee, Whole Beans |
| MPN | GECMA025AK-U |
| Control Panel | Digital |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 10 cup |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Packaging Offers 1yr To Lifetime |
| Item Height | 16.93” |
| Voltage | 120 V |
| Type of Coffee Made | Ground Coffee, Whole Beans |
| Cable Length | 36 in |
| Features | Auto Shut-off, Built-in Grinder, Display, Easy to Clean, Keep Warm Function, Manual, Permanent Filter, Timer, Fully Automatic, 1.5 Liters Water Capacity, 24 Hour Programmable Timer, Brews 2-10 Cups, Pre-Brew Technology, 3 Different Coffee Strengths To Choose, 8 Grind Settings, 2 In 1 Grind & Brew |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | User Manual, Reusable Filter, Gevi Drip Coffee Maker, Built-In Coffee Grinder |
| Finish | Shiny |
| Item Width | 8.38” |
| Color | Black |
| Brewing Time | 5 min |
| Material | Stainless Steel, Plastic |
| Grinding Method | Burr |
| Item Depth | 12.36” |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| California Prop 65 Warning | None |
| Brand | Gevi |
| Type | Drip Coffee Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean, Brita |
| Model | 10-Cup Drip Coffee Maker |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 9.92 Lbs |
| Power | 900 W |
Check the listing for details. Gevi GECMA025AKU 10 Cup Coffee Maker Grinder Programmable Grind & Brew. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 63.75 USD. The Gevi GECMA025AKU 10 Cup Coffee Maker Grinder is a programmable coffee maker that offers a convenient grind and brew feature. This machine can brew 10 cups of coffee at a time and has a 1.5 L water tank capacity. With a digital control panel and built-in grinder, it allows for customizable coffee strengths and offers features like auto shut-off, pre-brew technology, and a keep warm function. Made of stainless steel and plastic, this coffee maker is easy to clean and includes a reusable filter. It also offers 8 grind settings and can brew coffee using both ground coffee and whole beans.