| Installation | Freestanding |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Steel + Coating |
| Brand | Hamilton Beach |
| Type | Chest |
| Unit Type | ft |
| Number of Drawers | 2 |
| Capacity | 15.1-20 ft³ |
| Energy Star | 5 Stars |
| Item Height | 33.5 in |
| Model | HBFRF1749-3BCOM |
| Number of Doors | 2 |
| Cable Length | 3 ft |
| Features | Adjustable Thermostat, Defrost Drain, Removable Storage Basket |
| Finish | Painted |
| Item Width | 31 in |
| Operating Sound Rating | Less Than 25 dB |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Hamilton 17 cu. Ft Beach Double Door Chest Freezer. Color: White, Condition: New, Made in United States. Listed at 987.99 USD. Hamilton 17 cu. Ft Beach Double Door Chest Freezer. The Hamilton Beach chest freezer includes a power indicator to confirm that the unit is receiving electricity and functioning properly. This sleek design not only saves space but also adds a modern touch to the freezer's exterior.