| Appliance Capabilities | Chop, Vegetables |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Item Diameter | 6 in |
| Color | Black |
| Food Compatibility | Vegetables |
| Appliance Uses | Vegetable |
| Number of Speeds | 1 |
| Brand | Hamilton Beach |
| Type | Mini Food Processor |
| Capacity | 3 cup |
| Voltage | 120 V |
| Model | 72900 |
| Features | Dishwasher Safe |
| Number of Blades | 2 |
| Components Included | Blades, Chopper |
| Power | 120 W |
| Number of Settings/Programs | 1 |
Check the listing for details. Hamilton Beach 3 Cup Food Chopper Mini Processor Stainless Blade Touch Pulse NEW. Color: Black, Condition: New. Listed at 23.98 USD. Hamilton Beach 3-cup food chopper. Compact but powerful, this handy kitchen appliance is great for chopping, mincing, and mixing a variety of ingredients, including onions, garlic, herbs, nuts, and more.